Projektai

Projekto trukmė: 2020 -2021 m.

 

2021 m. vykdysime projektą „Lytiškumo kuprinė“, jo metu bus parengtas žaidimas, interaktyvi ugdymo priemonė, kurią išbandys 9 mokyklų pedagogai ir moksleiviai. Net 135 švietėjai, atsakingi už Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrosios programos įgyvendinimą mokyklose, po jiems skirtų kompetencijos kėlimo mokymų taps lytiškumo ambasadoriais.  

Sukūrėme stalo žaidimą, kuris yra pritaikytas dviems mokinių grupėms – 5 – 6 ir 7 – 8 klasių, o jame amžiui pritaikyta informacija yra pateikiama skirtingais formatais, kurie skatina pasitelkti kūrybinį mąstymą, ieškant teisingo atsakymo ar sprendimo bei jų argumentavimo. Be to, žaidimo mechanika leidžia sukurti atstumą, kuris užtikrina emocinį saugumą. Toks žaidimo formatas ugdo mokinių gebėjimą bendrauti ir bendradarbiauti bei suteikia galimybę prieiti prie lytiškumo temų per skirtingas perspektyvas. Ugdytojams(-oms), tuo tarpu, yra suteikiama visa reikalinga medžiaga vesti žaidimą bei informacija, padedanti rasti atsakymus į gvildenamus klausimus. Kartu su žaidimu yra parengtos metodinės gairės ir užsiėmimų planai, skirti 5 – 8 klasių moksleivius(-es) ugdantiems specialistams(-ėms). Šiame leidinyje pateikiama informacija padės gilinti teorines ir įgyti praktines žinias bei suteiks įrankius įgyvendinti lytiškumo ugdymo temas mokyklose.

 

Metodinę medžiagą rasite čia 

 

Siekiame, kad interaktyvus žaidimas įgalintų mokytojus, vaikus ir paauglius jaustis laisvai ir patogiai lytiškumo temoje. Naudodami žaidimą kaip metodinę priemonę, pedagogai turės įrankį kokybiškai įgyvendinti lytiškumo ugdymą mokyklose.

 

Kaip pasieksime pokyčių? Projekto metu sukursime ir išbandysime interaktyvią ir patrauklią priemonę – stalo žaidimą „Lytiškumo kuprinė“, kurią lytiškumo ambasadoriai (mokytojai, švietėjai) galės naudoti savo mokyklose ir vėliau, klasių valandėlių metu ar pritaikydami kitoms aplinkybėms. Jo pagalba bus stiprinamas vaikų ir jaunimo lytinis raštingumas, kuris užtikrina sveikatos puoselėjimą bei rizikingo lytinio elgesio prevenciją.

Projektas „Lytiškumo kuprinė“ Nr.S-591 finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo 2020 metų lėšomis. www.sam.lrv.lt

Projekto trukmė: 2022 m. gegužės – 2022 metų gruodžio mėnesiai.

Projekto biudžetas: 28 495 Eur.
Projektu siekiama ugdyti kritinį supratimą apie lyčių lygybę, nestereotipinius lyčių vaidmenis, jų įtaką smurto artimoje aplinkoje prevencijai,  didinti supratimą apie seksualinį priekabiavimą ir būdus, kaip galima tam užkirsti kelią.

Kartu šiuo projektu siekiama supažindinti tikslines grupes su sveikais ir lygiaverčiais santykiais, suteikti gebėjimų kurti sveikus santykius, ugdyti gebėjimus identifikuoti žalingus santykius bei supažindinti su būdais kaip atsispirti žalingiems santykiams. Projektas suteiks galimybę jauniems žmonėms patiems nagrinėti šias svarbias temas kuriant edukacinį filmuką, bei nagrinėti smurto artimoje aplinkoje temą neformalaus ugdymo metodais, kurie galėtų būti naudojami kaip įrankis smurto prevencijai skatinti.

 

Vykdant projektą bendradarbiaujama su VšĮ ,,Stebėk teisės”, turinčiais patirties smurto artimoje aplinkoje, patyčių prevencijos srityse, lyčių lygybės bei lytiškumo ugdymo srityse ir VšĮ ,,Nepatogus kinas”, kuris plėtoja platformą ,,Nepatogaus kino klasę” bei susijusias žmogaus teisių ugdymo veiklas, nukreiptas į jaunų žmonių edukaciją ir suteikiančias įrankių suaugusiems žmonėms kalbėti(s) minėtomis ir projekte gvildenamomis temomis.


Projektas yra finansuojamas Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Projekto trukmė: 2021 metų gegužės – gruodžio mėnesiai

Skirdami dėmesio Vilniaus miesto mokyklos bendruomenei, užtikrinsime didesnį kokybiško lytiškumo ugdymo prieinamumą bei įgalinsime bendruomenę ir projektui pasibaigus, pritaikyti įgytas žinias, ugdydami paauglius(-es), o patys paaugliai (-ės) atviriau ir drąsiau kalbėsis jiems aktualiomis lytiškumo temomis.

2021 metų gegužės – gruodžio mėnesiais vykdome projektą „Lytiškumo ugdymas – saugios ir sveikos asmenybės ugdymas“, kurio metu yra parengtas lytiškumo ugdymo modulis 5-8 klasėms, jo pagalba vedami užsiėmimai paaugliams, mokymai pedagogams, švietimo pagalbos specialistams bei teikiamos konsultacijos tėvams, bei sukurtas leidinys pedagogams ir tėvams apie tai, kaip atsakyti į nepatogius paauglių klausimus.

 

Ko siekiame? Parodyti, jog tik kartu su bendruomene įgyvendinant tęstinį lytiškumo ugdymą galima tikėtis realaus pokyčio, susijusio su emocinio raštingumo, pagarbos ir bendradarbiavimo didinimu bei giluminiu temos suvokimu.

Kaip sieksime pokyčių? Įgyvendindami sukurtą lytiškumo modulį vienoje Vilniaus miesto mokykloje, sieksime, jog teigiama patirtis būtų kuriama įtraukiant visą mokyklos bendruomenę – tiek moksleivius, tiek jų tėvus bei pedagogus.

Projektas „Lytiškumo ugdymas – saugios ir sveikos asmenybės ugdymas“ finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės, sprendimu Nr. 1-961 „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos 2020 metų priemonių sąrašo tvirtinimo“

 

Projekto trukmė: 2023 -2025 m.

 

,,Įvairovės ir edukacijos namai” yra partneriai Lietuvos žmogaus teisių centro rengiamame projekte „Youth forEquality: Building Resilience Against Gender Stereotypes among Youth in Lithuania“ (liet. Jaunimasuž lygybę: Lietuvos jaunimo atsparumo lyčių stereotipams stiprinimas). Kartu bendradarbiaujame su Renkuosi mokyti bei Nacionaline Jaunimo Reikalų koordinatorių asociacija.

 

Projekto tikslas – spręsti lyčių stereotipų paplitimą ir iš jų kylančias problemas tarp Lietuvos
jaunimo, bendradarbiaujant su jaunimu ir kokybiškai ugdant tiesiogiai su jais dirbančių specialistų –pedagogų ir savivaldybių darbuotojų – kompetencijas, kurie dalyvauja formuojant su jaunimu
susijusią politiką nacionaliniu ir vietos lygiu.

 

Projekto uždaviniai:
1) Tobulinti pedagogų ir savivaldybių atstovų, dirbančių su jaunimu, gebėjimus identifikuoti,
reflektuoti ir kovoti su lyčių stereotipais, taip pat įgalinti juos panaudoti šiuos gebėjimus
kasdieniame darbe naudojant dokumentinį kiną.
2) Ugdyti Lietuvos jaunimo atsparumą lyčių stereotipams ir jų daromam poveikiui;
3) Didinti visuomenės informuotumą apie lyčių stereotipus ir jų poveikį kasdieniame gyvenime,
ypač jaunimo tarpe, siekiant ilgalaikės smurto dėl lyties prevencijos ir lyčių lygybės.

 

Pagrindinės veiklos:
– Mokymai edukatoriams bei savivaldybėms;
– Nepatogaus kino klasės platformos plėtra ir mokymosi veiklų stiprinimas;
– Įtraukūs užsiėmimai jaunimui;
– Diskurso analizė, skirta identifikuoti paplitusias lyčių reprezentacijas Lietuvos jaunimo
vartojamose socialinėse medijose;
– Apskritųjų stalų diskusijos su sprendimų priėmėjais;
– Į jaunimą orientuota komunikacinė kampanija.

Projekto trukmė: 2023 m. balandis – 2025 m. kovas
Projektą bendrai finansuoja Europos Sąjungos Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programa.

Projekto trukmė: 2021 – 2022  m.

Daugelyje mokyklų lytiškumo ugdymas vis dar neužima reikšmingos vietos. Sėkmingam SLURŠ* programos įgyvendinimui nepakanka priemonių ir metodinės medžiagos, specialistams trūksta gilesnių žinių bei įgūdžių. Verta atsižvelgti, jog patys moksleiviai išsako poreikį gauti mokslu grįstą lytiškumo ugdymą – jiems trūksta patikimos informacijos, saugios erdvės diskusijoms, pokalbiams be gėdinimo ir kaltinimo.

Kada? 2021 – 2022 m. vykdysime projektą „Lytiškumo akademija”, kurio metu užtikrinsime  lytiškumo ugdymo prieinamumą moksleiviams 9 Lietuvos savivaldybėse bei didinsime tėvų, pedagogų ir kitų švietimo specialistų lytinį raštingumą. 

Ko siekiame? Projekto tikslas yra kurti lytiškai raštingą visuomenę. Pradedant nuo savęs. 🙂

Kaip sieksime pokyčių? Kartu su projekto partneriais Lietuvos žmogaus teisių centru didinsime visuomenės suvokimą apie lytiškumo ugdymo turinį bei jo užtikrinimo svarbą, plėsime specialistų žinias apie reprodukcines teises bei aktyviai diskutuosime apie lytiškumo  ugdymą kaip patyčių, smurto lyties pagrindu prevencijos įrankį.

*SLURŠ – Sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kurią patvrtino LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Projektas „Lytiškumo akademija“ K1-O3-PK-V-305 finansuojamas 2019 – 2024 m. Lietuvoje veikiančio EEE finansinio mechanizmo Aktyvių piliečių fondo, pilietinei visuomenei Lietuvoje stiprinti ir pažeidžiamoms grupėms įgalinti. https://eeagrants.org/